אשרי האיש אשר לא הלך בעצת רשעים

תהילים פרק א'"א אַשְׁרֵי הָאִישׁ-- אֲשֶׁר לֹא הָלַךְ, בַּעֲצַת רְשָׁעִים; וּבְדֶרֶךְ חַטָּאִים, לֹא עָמָד, וּבְמוֹשַׁב לֵצִים, לֹא יָשָׁב. ב כִּי אִם בְּתוֹרַת יְהוָה, חֶפְצוֹ; וּבְתוֹרָתוֹ יֶהְגֶּה, יוֹמָם וָלָיְלָה. ג וְהָיָה-- כְּעֵץ, שָׁתוּל עַל-פַּלְגֵי-מָיִם: אֲשֶׁר פִּרְיוֹ, יִתֵּן בְּעִתּוֹ--וְעָלֵהוּ לֹא-יִבּוֹל; וְכֹל אֲשֶׁר-יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ.״

הקטע הנ"ל שמובא מספר תהילים מתאר תהליך עמוק עמוק בנפש האדם. אמר דוד המלך הגאון האשרי האיש אשר לא הלך בעצת רשעים ובדרך חטאים לא עמד ובמושב ליצים לא ישב.
עצת רשעים, דרך חטאים ומושב ליצים מסמלים כוחות אפלים בנפש. המחשבות הטורדניות שמתרוצצות לי בראש (כל אחד מאיתנו מכיר אותן) הן כולן עצת רשעים כי בטוח שצדיק לא יתן לי עצה על אלימות או על כעסים או על השפלה.
דרך חטאים זו תנועת הנפש שמסיטה אותי מדרך הישר, משאירה אותי בעצבות, בדיכאון, בשנאה העצמית, בתחושה שהכל חרא מסביבי ואין לי עוד כח לחיים האלו.
כתב רבי נמחמן הגאון בספר המידות רבות על דאגה ועצבות. ארשום כאן חלק ממה שהוא כותב. "עַל יְדֵי דְּאָגָה בַּלֵּב נוֹפֵל עַל הָאָדָם אֵימַת מָוֶת." "עַל יְדֵי עַצְבוּת אָדָם נֶחֱלָשׁ." "עַצְבוּת בָּא עַל יְדֵי כַּעַס." "עַל יְדֵי עַצְבוּת נִתְבַּזֶּה. "עַל יְדֵי עַצְבוּת בָּא בִּזָּיוֹן. "עַל יְדֵי יָגוֹן בָּא כְּאֵב לֵב." "צָרִיךְ לִשְׁמֹר אֶת עַצְמוֹ מֵעַצְבוּת, כְּדֵי שֶּׁלֹּא יָבוֹא, חַס וְשָׁלוֹם, לִידֵי אֲבֵלוּת." "עַל יְדֵי עַצְבוּת הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֵין עִמּוֹ." "עַל יְדֵי יָגוֹן אוֹיְבָיו נִתְרוֹמְמִים."
אויביו הם מושב ליצים אותן קולות שבראש שמלגלגים עליי ואומרים לי כמה אני לוזר, כמה אני לא רואי, כמה שאני לא מוצלח.


מה קורה כאשר אני לא נותן למחשבות האלו להשפיע עליי?


כשאני לא נותן לכוחות הנ"ל ביטוי ואני בעצם לא שומע בעצתן ולא עומד בדרך החטא ולא יושב במושב ליצים ואיני נותן להן לנהל את חיי, "כי אם בתורת השם חפצו ובתורתו יהגה יומם ולילה" זאת אומרת שאם אני מקיים את תורת השם תמימה שאומרת שעל האדם להיות בשמחה תמיד כמו שכותב רבנו הגאון נחל נובע מקור החכמה נחמן בן פיגא בליקוטי מוהרן "מִצְוָה גְּדוֹלָה לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה תָּמִיד וּלְהִתְגַּבֵּר לְהַרְחִיק הָעַצְבוּת וְהַמָּרָה שְׁחֹרָה בְּכָל כּחוֹ, וכו'" הנפש שלי זוכה לרפואה גדלה מאין שיעור: "וְהַשִּׂמְחָה הִיא רְפוּאָה גְּדוֹלָה, וְלֶעָתִיד תִּתְגַּדֵּל הַשִּׂמְחָה מְאד, וכו'" כי השם יתברך לא ברא את העולם אלא להנות לנבראיו. ומקורו בדברי האריז"ל: (ספר עץ חיים שער הכללים פרק ראשון) "כשעלה ברצונו יתברך שמו לברוא את העולם כדי להיטיב לברואיו ויכירו גדולתו ויזכו להיות מרכבה למעלה להדבק בו יתברך".
כאשר אני אהיה דבק באמונה שלמה שאין שום מטרה לבורא להרע לי, וכי כל מטרת בריאתי היא שיהיה לי טוב אז למה לי לכאוב על אובדן? למה לי לכעוס על פגיעה? הרי הכל מאיתו יתברך "אַתָּה֙ הׇרְאֵ֣תָ לָדַ֔עַת כִּ֥י יְהֹוָ֖ה ה֣וּא הָאֱלֹהִ֑ים אֵ֥ין ע֖וֹד מִלְּבַדּֽוֹ׃" דברים ד לה אזי בנקודה הזו ממש אהיה: "וְֽהָיָ֗ה כְּעֵץ֮ שָׁת֢וּל עַֽל־פַּלְגֵ֫י מָ֥יִם, אֲשֶׁ֤ר פִּרְי֨וֹ ׀ יִתֵּ֬ן בְּעִתּ֗וֹ וְעָלֵ֥הוּ לֹֽא־יִבּ֑וֹל וְכֹ֖ל אֲשֶׁר־יַעֲשֶׂ֣ה יַצְלִֽיחַ׃"
בסוף המזמור הקדוש הזה דוד המלך כותב: "כִּי-יוֹדֵעַ יְהוָה, דֶּרֶךְ צַדִּיקִים; וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים תֹּאבֵד." הקב"ה יודע דרך צדיקים, אותו אשרי האיש שלא הולך בעצת רשעים ובדרך חטאים ובמושב ליצים כי זה רשע והדרך הזו היא לאבדון של ממש בנפש. צדיק הוא זה שעשה טרנספורמציה בדרך החשיבה שלו בהסתכלות הדברים שאין יישויות חוץ מהבורא, כל הברואים הם ביטויים של הבורא, על כן כל מי שאני פוגש ומקבל מהם מסרים חיובים ובעיקר שלילים עליי להבין שזה הבורא מתבטא דרכם ולא לכעוס על אותו מבשר רעות, כי הוא הבורא בצמצום. מה הטעם לכעוס על הבורא?
יהי רצון שנזכה לכך. 🙌פניה אל הקהל


האם מתוך ההסבר הנ"ל מצאתם את המקום בו ישבתם במושב ליצים ושמעתם בעצת רשעים ועמדתם בדרך חטאים? - אני אשתף מהמקום שלי שאני חופשי הייתי שם ועד היום אני מזגזג לפעמים בין המודעות הגבוהה לבין אותן מחשבות טורדניות על כל מני ענייני עולם הזה, ואני לא שופט את זה, אלא מבין שזהו המסע שלי בנק' זמן הזו, וכל הזיגזוג הזה נועד על מנת לעצב אותי ושאם בעבר הייתי ממש מתוסכל מזה לעת הזו אני אוהב את המסע הזה ואת איך שהוא מעצב אותי כי ישנו שינוי מהותי של ממש.
האם בתוך המסע בו אתם עוברים וחווים מצאתם את עצמכם כבר במקום בו אתם כעץ שתול על פלגי מים?

#תזכוראתזה

כל המסעות של כולנו מוערכים חשובים ומדוייקים בצורה מופלאה עבור הסופר אורגניזם האחדותי שאנחנו מתפעלים, אין להתבייש לספר את המסע שלכם, אני כאן כדי להכיל אותו במלואו.

#יודאיקה #יודאיקהמודרנית #יודאיקהלדוד #אומנות #אומנותישראלית #אומנותלמכירה #עיצוב #עיצובגרפי #עיצובלבית #עיצובלמשרד #עיצובלקליניקה #עיצובלעסק #עיצובישראל #תודעה #עיצובתודעתי #תהילים #תורה #תורתהשםתמימה #תורתהנסתר #תורתאמת #איןעודמלבדו #התפתחותאישית #אימוןחוויתי #אימוןרגשי #אהבה 💖

6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול