טעיתי כשה אובד בקש עבדיך כי מצוותיך לא שכחתי

עודכן ב: 13 אפר 2020

מתוך פרק כו לחודש בתהילים


כאשר קראתי את פרק התהילים הזה התחדדו לי המילים וממש יכולתי לחוש את הכוונה של דוד המלך כאשר הוא כתב בחכמתו האדירה את הספר המופלא הזה.

אשתף אתכם בהבנה שלי מהבתים שבמזמור.

הפרשנות שלי למזמור הקדוש

"מה אהבתי תורתך, כל היום היא שיחתי. מאויבי תחכמני, מצוותך כי לעולם היא לי. מכל מלמדי השכלתי כי עדותיך שיחה לי." דוד המלך פונה אל הקב"ה ואומר לו שהוא כ"כ אוהב את תורת השם שכל היום היא בפיו גם בשיחות שלו עם אנשים הוא מתנסח על פי התורה. דוד המלך מבקש מהקב"ה שיחכים אותו מאויביו שאלו הם המחשבות הטורדניות של מלך שמביאות לו אויבים חיצוניים (בתורת הנסתר אנו למדים כל הזמן שהעולם החיצוני הוא הקרנה ישירה מהעולם הפנימי שלנו, לכן אם יש לי מחשבות על תאווה ורדיפה אחרי כבוד או כסף המציאות הפנימית הזו תקרין לי החוצה נסיונות על תאווה ואנשים שיאתגרו את הכבוד שלי או את הכסף שלי). בנוסף המלך דוד הגאון מכריז מכל מלמדי השכלתי איש מבוגר, אישה, נער, נערה ואפילו ילד קטן יכולים ללמד אותי משהו. בגאונותו הרבה הוא ידע שאנחנו רקמה נשמתית אחת, כולנו אותו הדבר. וכולנו עוברים מסע בהתפתחות התודעתית שלנו, וכל אחד עובר במקומות החשוכים שלו וכולנו חולשים על כל קשת הרגשות בלי יוצא מהכלל כולנו מרגישים צער וכאב ודיכאון (ברמה כזו או אחרת) ושמחה ואושר והנאה וכו'. ואפילו ילד יכול להגיד משהו מהחוויה לו שתיתן הארה גדולה למבוגר שמולו.
"נר לרגלי דבריך ואור לנתיבותי, נענתי עד מאוד הויה, חייני כדבריך. נדיבות פי ריצה נא הויה, ומשפטיך למדני. נפשי בכפי תמיד ותורתך לא שכחתי." אומר דוד המלך, דבריך הקב"ה הם נר לרגלי, לאיפה שאלך ואיפה שאהיה תורתך (דבריך) תאיר לי את הדרך, ממש כמו שהולכים בדרך חשוכה ומדליקים נר שיאיר את הדרך, ויהיה אור לנתיבותי. זה לפני שהיה סמארטפון שיש לו פנס לד שמאיר חבל על הזמן. מוסיף דוד המלך, אני נענה לדבריך (לתורתך) עד מאוד שהיא ממש פנס הדרך שלי, חייני כדבריך - כתוב "אשר נתן לנו תורת אמת, וחיי עולם נטע בתוכנו". מבקש דוד המלך מהקב"ה שירצה למלא את פיו בנדיבות וילמד אותו את משפטיו. עם כמה שיש בדוד המלך חכמה אדירה, הוא נשאר צנוע ומבקש מהקב"ה שילמד אותו את משפטיו. עוד מוסיף דוד המלך בפני הבורא, כל עוד נפשי בכפי תורתך לא שכחתי. אין לי כלום חוץ מהתורה. התורה שלך היא כל עולמי כל חיי כל נפשי. "שקר שנאתי ואתעבה, תורתך אהבתי. שלום רב לאוהבי תורתך ואין למו מכשול, שמרתי פיקודיך ועדותיך כי כל-דרכי נגדך". דוד המלך אומר בתוקף שהוא מתעב בשנאה של ממש את השקר, וזה כי הוא כ"כ מאוהב בתורה שהיא כל עולמו כמו שכתבנו לעיל "אשר נתן לנו תורת אמת" התורה היא נר לרגליו של דוד המלך כך שהוא לא יכול לחשוב מחוץ לתורה. כל מחשבה שהיא מחוץ לתורה הוא מתעב ושונא. מוסיף דוד המלך מהמילים של הקב"ה שלום רב לאוהבי תורתך ואין למו מכשול. מי שיאהב את התורה ותיהיה נר לרגליו מובטח לו שלום רב ושום מכשול לא יהיה לרגליו, כי כתוב :בראתי יצר הרע, בראתי תורה כתבלין" נכון שהקב"ה ברא את היצר הרע שמטרתו "להכשיל" אותנו בניסיון שהקב"ה מעמיד לנו וזה כדי שאנחנו נדע ונבחין איפה אנחנו ממוקמים בסולם העבודה הרוחנית שלנו. מי שהולך בדרכי התורה ממש שום מכשול לא יהיה לרגליו ושום מחלה לא תבוא על האדם, כתוב בספר שמות 'וַיֹּאמֶר אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ וְהַיָּשָׁר בְּעֵינָיו תַּעֲשֶׂה וְהַאֲזַנְתָּ לְמִצְו‍ֹתָיו וְשָׁמַרְתָּ כָּל חֻקָּיו כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי יְהוָה רֹפְאֶךָ.' אומר דוד המלך לקב"ה שמרתי את פיקודיך (כל דברי המלך ופקודותיו) ועדותיו של הקב"ה כי הוא יודע שהדרך של היצר הרע באה להכשילו ולהיות כנגד דברי הבורא. לכן הוא שומר קרוב קרוב את כל דברי התורה ממש שיהיו נר לרגליו ולדבר את התורה בכל מקום שאליו ילך כדי שחלילה לא יפול לרגלי היצר הרע.
המשפט הבא הוא המשפט שהכי תפס אותי בכל המזמור הקדוש הזה, כל המילים הן דברי אלוקים חיים, אך המשפט הבא נגע לליבי ממש.

טעיתי כשה אובד בקש עבדיך כי מצוותיך לא שכחתי.

תעיתי כשה אובד- תעיתי בדרך אבא, כמו ששה אובד כשהוא נתקע על איזה ערמת דשה בתעתוע של המיינד של אשליית העולם החומרי הזה, ולא שם לב שכל העדר המשיך, כך איבדתי את הדרך. אך דוד המלך פונה אל הקב״ה ואומר לו, בקש עבדך, תרצה אותי, למרות שאיבדתי את הדרך אני עדיין הבן שלך. כי מצוותך לא שכחתי, לא שכחתי אותך ואת המצוות שהכתבת לנו. אל תשכח אותי כשה אובד. אפשר ללכת לאיבוד קצת כחלק מהמסע התודעתי שלנו, אבל כשיודעים את הדרך, את היעד, כי היעד הוא המטרה והמטרה היא היעד לא התוצאה הסופית. אזי אפשר לחזור אל הבית. (אם רצה הקב"ה שנגיע אל התוצאה הסופית הוא היה עושה כן, אבל רצה הקב"ה שנעבור דרך שנחווה את המסע הזה שהוא יצר.)

הבקשה שלי אל הקהל

שלום קהל יקר, אשמח לשמוע ממכם מה בחווית הקריאה של הבלוג תפס אתכם? למה התחברתם? האם המזמור נתן גם לכם השראה? ואם כן באיזה אופן?
אני יודע שזה לא פשוט, אבל מי שגבר על חרדת האינטימיות שלו, אשמח לשמוע על הדרך שבה אתם עוברים את המסע שלכם, זה לא מחייב להגיב כאן, אפשר גם באופן פרטי. רק אגיד מראש, שכולנו כאן עוברים מסע משותף ואין ממה להתבייש לשתף, נהפוך הוא, השיתוף הוא מאוד מוערך כי זו התוודעות של ממש אחד של השני וזו מטרת הבריאה, להתוודע אחד למשנהו בכדי לקיים ואהבת לרעך כמוך.

#יודאיקה #יודאיקהלדוד #יודאיקהמודרנית #אומנות #אומנותיהודית #אומנותישראל #תהילים #תורה #תורתהנסתר #קבלה #בלוג #בלוגקבלי #תורתאמת #אהבה 💙

16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אתר זה נוצר ב ❤ כל הזכויות שמורות

ליודאיקה לדוד © 2020