ברכת הבית

עודכן ב: 12 אוג 2020

ברכה שמשרה על הבית ביטחון ושלווה באמונה שהבורא שומר על הבית בשם, ש.ד.י - שומר דלתות ישראל
ברכה מדהימה ומפורטת מאוד על אילו נגעים או רגשות לא ישררו בבית

ומאידך מה כן ישרור בבית, כשם שהבורא שורר בבית.

ידוע שעל כל מזוזה רשום שם שדי. שם זה הוא ראשי תיבות והן, שומר דלתות ישראל.
הקב"ה בכבודו ובעצמו ששורה בכל מקום קל וחומר בתוך בית וזהו סוד: 'נתאוה הקב"ה להיות לו דירה בתחתונים' אשר ביאר בעל התניא בחלק א' לו.
שומר את כל דלתות ישראל עוד מימי מצרים אשר הורה הקב"ה למשה לומר לבני ישראל לצבוע את המשקוף בדם על מנת שיפסח הבורא בעת מכת הבכורות.
אז מבקשים בברכה זו מהבורא ששומר את הבית, ששום צער לא יבוא בזה השער לבית, בחכמת הקבלה לומדים שהאדם נקרא אדם מלשון אדמה לעליון. אדם בגימטריה זה 45 ושם הויה במילוי אלפין שזה, יו"ד ה"א וא"ו ה"א בגימטריה זה 45 על כן נקרא אדם מלשון אדמה לעליון, ואם לאדם יש צער אז לקב"ה יש צער וזו עבודה זרה להיות בצער ובעצבות אפשר להבין למה נכון? מבקשים מהבורא שלא תבוא שום צרה בדירה שבה גר האדם, כדי שלא יבוא צער לאדם ויקרה מה שביארנו לעיל.
עוד מבקשים מהבורא ששומר את דלתות ישראל שלא תבוא שום בהלת בדלת הזו, שהכל יתנהל בבית על מני מנוחות ולא בלחץ ובמהרה וגם ששום דבר לא יבהיל את האדם שגר בבית ולא יצער אותו.
הבקשה הבאה היא אחת הבקשות החשובות ביותר בברכה הזו "בזו המחלקה לא תבוא מחלוקת" המחלקה היא ששני אנשים חולקים מדור, חולקים דירה אחת ומבקשים מהבורא שלא תיהיה שום מחלוקת בין בני הזוג שחולקים את הדירה. שלום בית היא אחת המצוות שכשאדם מקיים אותה הוא זוכה לאור גדול בעולם הבא כמו שכתוב במשנה פאה א א: אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם אוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶם בָּעוֹלָם הַזֶּה,וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לוֹ לָעוֹלָם הַבָּא: כִּבּוּד אָב וָאֵם,וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וּבֵין אִישׁ לְאִשְׁתּוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻּלָּם. שלום בית - המושג מתייחס ליחסים האידיאלים שבין בני זוג נשואים, כאשר קיימת הרמוניה ביניהם, בלי חיכוכים ומריבות. כאן המקום לציין שכאשר יש מחלוקת בין בני הזוג וגם בין אדם לחברו או בין ילד להוריו וכו' בעצם מתקיימת מחלוקת על הבורא, כי כולנו בטויים של הבורא (כפי שאבאר בהמשך), כולנו מייצגים את הבורא כפי שהוא החליט שנייצג אותו, כמובן שעל כל אדם לעשות את ההשתדלות שלו לייצגו בצורה הכי נאותה שיש לייצג את מלך מלכי המלכים. אז עלינו ליישב כל מחלוקת שהיא על מנת שלא נחלוק על הבורא שמתקיים בתוך כל אחד ואחת מאיתנו, זוכרים.."ויברא אלהים את האדם בצלמו בצלם אלהים ברא אתו זכר ונקבה ברא אתם" בנו קיים הבורא עלינו לנהוג כבני מלוכה, בהבנה ואהדה וכבוד ואהבה כלפי כל אחד שזה בעצם כלפי הבורא.
אם עד כה אמרנו מה בברכה מבקשים שלא יהיה, בפסוק הבא מבקשים מהבורא מה שכן יהיה: בזה המקום תהי ברכה ושלום נהוג לחשוב ששלום זה Peace, יעני הסכם בין 2 גופים או יותר שכל אחד ישמור על מקומו ולא יפריע אחד לשני ובכך ישמר השלום. בתורתנו שלום זה לא זה. הקונספט שלום מיוחס לבורא: ככתוב במשנה עוקצין ג יב "אמר רבי שמעון בן חלפתא, לא מצא הקדוש ברוך הוא כלי מחזיק ברכה לישראל אלא השלום, שנאמר (תהלים כט) "ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום" "עושה שלום במרומיו" "הוא יעשה שלום עלינו ועל כל עמו ישראל ונאמר אמן", עניין זה מובא בעוד מקומות לאורך המקרא. הבורא הוא שלום. בתורת הקבלה אנחנו למדים שהקונספט שלום הוא לקבל To Accept את מה שקורה סביבי כדבר רצוי, זה שלום. למה כדבר רצוי? כי הכל מסביבי הוא ביטוי של הבורא. ואם הבורא רוצה להתבטא כרגע באמצעות מחלה או מגיפת קורונה (לא עלינו ולא עליכם) או באמצעות שואה או באמצעות קריסה של כל המשק (אני בכוונה לוקח מקרי קיצון כי רק אותם אנחנו לא מקבלים) או באיזו דרך שבה הוא יבחר להתבטא, עליי לקבל אותה. כי כל עוד לא אקבל אותה ואהיה במחלוקת עם "המציאות" אחיה במחלוקת פנימית שתוביל אך ורק לסבל וחוסר הרמוניה. כתבה על זה ביירון קיטי ספר נהדר שנקרא 'לקבל את מה שיש' אחרי שהיא היתה במוסד לגמילה במדבריות של ארה"ב וקיבלה הארה גדולה החליטה לאהוב את הקיים והיא מאז עושה סמינרים והרצאות למליוני אנשים, ועזרה לכ"כ הרבה אנשים לצאת מהפלונטר שנסתבכו בו באמצעות השיטה שלה 'שיטת העבודה'. שזה נהדר אבל לא צריך ללכת כ"כ רחוק כאשר הכל מונגש לנו כ"כ יפה וכ"כ מסודר בתורה הנפלאה שלנו.


אל הקהל הקדוש:

אשמח שתשתפו אותי בחוויה שלכם מקריאת הבלוג

- מה דעתכם על נוסח ברכת הבית? - מה בבלוג תפס אתכם, האם התחברתם לפוסט? - האם התחברם לנוסח?


#תורה #יודאיקה #יודאיקהמודרנית #יודאיקהלדוד #אומנות #אומנותישראל #אומנותלמכירה רכתהבית #קבלה #משמעות #קדושה #תורתהנסתר #מנדלה #עיצוב #עיצובהבית #עיצובפנים #עיצובגרפי #עיצובגרפיישראלי #השראה_יומית #אהבה 💜


44 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול